Grzyb Zdzisław

LEKSYKON lubelskiej piłki

GRZYB ZDZISŁAW

1700 minut bez straty gola

Susiec, wieś w powiecie Tomaszów Lubelski. Jest siedzibą gminy, liczącej ponad 8,5 tysiąca mieszkańców. Mieszkańcy trudnią się rolnictwem, i agroturystyką. Czyste powietrze i zdrowy klimat sprzyjają rozwojowi turystyki, we wsi jest ponad 1200 miejsc noclegowych, w tym wiele komfortowo wyposażonych. Turystów przyciąga niezwykła uroda tutejszych krajobrazów, lasy poprzecinane wstęgami rzek i gościnność mieszkańców.

Susiec od pewnego czasu znany jest na Lubelszczyźnie z rozwoju miejscowego Ludowego Zespołu Sportowego. Grupa ludzi związanych z firmami Rolmos i Drewmet, postanowiła zorganizować futbol na większym niż B-klasa poziomie. Władysław Bondyra i Mieczysław Grad postanowili pomóc finansowo, natomiast za organizację klubu wzięli się ich pracownicy z Ireneuszem Myśliwcem na czele. Pomógł też wójt gminy Wiesław Kostrubiec.

Już po kilku miesiącach treningów prowadzonych przez byłego piłkarza Tomasovii i Prywaciarza Tomaszów Lubelski  Konrada Krawczyka, LZS Rolmos/Drewmet włączył się do walki o A-klasę. W tym czasie zespół rozegrał 36 meczy nie ponosząc żadnej porażki. Przez dwa lata nie przegrał meczu, a bramkarz Zdzisław Grzyb nie przepuścił gola przez 1700 minut. To, nawet jak na B i A-klasę, jest wielkie osiągnięcie. Kto wie, czy nie rekord w skali kraju.

Wspomina Zdzisław Grzyb:

- Seria meczy bez porażki kilka razy mogła zostać przerwana na przykład w spotkaniu z Andorią Mircze, kiedy to przegrywaliśmy przez 83 minuty 0:1, by na trzy minuty przed końcem wyrównać.

Zdjęcia Zdzisław Grzyba wiszą na ścianach budynku gospodarczego klubu, niedaleko siedziby obu firm. Oglądając ściany można poznać historię klubu, jego największe sukcesy, gwiazdy, zdarzenia.

W 2001 roku działacze zorganizowali mecz gwiazd z LZS Rolmos/Drewmet. Gościnnie zagrał Grzegorz Lato. Zdzisław Grzyb mógł stanąć oko w oko z królem strzelców mistrzostw świata, jednym z najlepszych piłkarzy w historii finałów mistrzostw świata.

Zdzisław GRZYB (ur. 1988). Kluby: Drewmet/Rolmos Susiec, Szumy Susiec, Piast Babice. Autor spektakularnego rekordu – 1700 minut bez straty gola w zespole klasy B i A Drewmet/Rolmos Susiec. Bramkarska legenda zamojskich boisk.
===
===
Jest 2011 rok. Do bramki Puławiaka powrócił Łukasz Kuśmierz i w meczu z Markuszowem (5:0) osiągnął magiczną cyfrę 1000 minut bez straty gola. Przypominamy, ze ostatnie osiągnięcia takiego kalibru były dziełem bramkarza Zbigniewa Grzyba, który dokonał tego w barwach zespołu Drewmet Rolmos Susiec (obecnie Szumy), który zaliczył 1700 minut bez piłki w siatce oraz Nikołąja Fokina, który osiągnął taki wynik w barwach Łady Biłgoraj.

Dodajemy, że wiosną bramkarze Puławiaka nie wyjmowali jeszcze piłki z siatki. Jak dotychczas znamy jeden taki przypadek, że podczas całej rundy bramkarze jednej drużyny zachowali czyste konto. Przed laty zdarzyło sie to w III lidze, a bramkarzem który nie przepuścił ani jednej bramki był Jacek Chyła z zespołu Gryf Słupsk (III liga). Spośród innych polskich bramkarzy, którzy osiągnęli 1000 minut bez straty gola również doliczyliśmy sie kilku: Piotr Czaja – 1002 minuty (GKS Katowice, Ruch Chorzów), Zbigniew Rybiński (Chemik Police, 1410), Edward Minda (MZKS Kozienice, 1710).