LEKSYKON  lubelskiej piłki

Zbigniew KONDZIAK

Pogromca karnych...

===

Avia Świdnik nigdy do potentatów w ligowych rozgrywkach nie należała. Zwykle szczytem marzeń kibiców było bezpieczne miejsce w tabeli. Niestety - częściej serca drżały ze strachu przed spadkiem niż ze szczęścia walki o awans.

W 1981 roku odszedł znany i ceniony trener Andrzej Gajewski. Był stan wojenny - w Świdniku zatrudniono młodego i ambitnego szkoleniowca Janusza Iżyńskiego.  Nikt nie liczył na wiele, wszak skład Avii ledwie upoważniał do walki o bezpieczne miejsce w tabeli. Tymczasem Avia z Kondziakiem w bramce, Nowosadem w obronie, Lisiewiczem w pomocy i Oskrobą radziła sobie świetnie. W III lidze w 28 meczach piłkarze strzelili 49 goli, Kondziak tylko 17 razy wyjmował piłkę z siatki.Dało to drugie miejsce w tabeli  i awans do II ligi razem z BKS Bielsko Biała. Ten niespodziewany sukces pozwolił uwierzyć w siebie i bez kompleksów walczyć w stawce. Dodatkowo - Avia po raz kolejny w historii przebiła się w pucharowej rywalizacji.  W 1/32 los przydzielił znany klub ze Śląska - Szombierki Bytom. Mimo marnej pogody na stadion przyszło kilka tysięcy kibiców. Byli murem za swoimi, przecież wcześniej eliminowali: Basztę Zawada, Karpaty Krosno (8:1), Resovię Rzeszów (2:0) i Wisłę Puławy (1:0).

Z Szombierkami było nieźle.  Avia prowadziła 1:0 po golu Wróbla, w 77 minucie wyrównał Sroka, wówczas ocierający sie o reprezentacje. W szóstej minucie dogrywki strzelił Lucjan Oskroba.  Ale to nie strzelca złotej bramki uznano bohaterem meczu - został nim Zbigniew Kondziak, który wybronił groźnie strzały Mierzwiaka, Ogazy, Kapicy, Pietrygi Sobola i Kwaśniewskiego.

Zresztą był wówczas czołowym bramkarzem II ligi. Często wybierano go do jedenastki kolejki, zarówno w Przeglądzie Sportowym jak i katowickim Sporcie. Tego roku Avia wywalczyła 5 miejsce w tabeli, wówczas najlepsze miejsce w historii.  Lepsi byli tylko: Cracovia, Polonia Bytom, Hutnik Kraków i Błękitni Kielce. Za Avią znalazły się: Resovia, Broń Radom, Raków Częstochowa, czy Zawisza Bydgoszcz.

W meczu z Jagiellonią w Białymstoku obronił jedenastkę Sieliwoniuka przy stanie 3:2 dla Avii ratując zwycięstwo. W meczach pucharowych, kiedy musiały decydować jedenastki - Avia nie stała na straconej pozycji.

Zbigniew Kondziak w środku.

Zbigniew KONDZIAK ( ur. 1 08 1950 r., zm. 12. 05. 2020r. ). Bramkarz. Wychowanek Tura Milejów. Kluby: Tur Milejów. Avia Świdnik, Motor Lublin, Tur Milejów. Zasłynął między innymi ze skuteczności w obronie karnych. Zdarzało się, że sam wykonywał jedenastki. Laureat w plebiscycie Głosu Świdnika. W latach 90-tych tamtego wieku znalazł się w Kanadzie, gdzie mieszkał do 2020 roku. Zmarł 12 maja 2020.

Dzisiaj stronę odwiedziło już 48 odwiedzający (372 wejścia) tutaj!

Ta strona internetowa została utworzona bezpłatnie pod adresem Stronygratis.pl. Czy chcesz też mieć własną stronę internetową?